בעלי תפקידים – תמ”א 38

הנפשות הפועלות בפרויקט תמ”א 38

חשוב שתכירו את בעלי התפקידים בפרויקט תמ”א 38, מה הם אמורים לעשות ולמה.

הדיירים : הדיירים הם הלקוחות של היזם והם בעלי הקרקע בפרויקט על סמך ההסכמה שלהם קם הפרויקט.
לדיירים יש תפקיד חשוב והוא להיות זמינים ועניינים בזמן הפרויקט, לבחור פריטים עיצובים, לאפשר לבעלי מקצוע להיכנס לנכס על מנת שיוכלו לבצע עבודות ככול ששיתוף הפעולה של הדירים גדול יותר עם היזם הפרויקט מתקדם בקצב מהיר יותר .    

היזם : הוא האדם או החברה שלוקחות על עצמם לנהל את הפרויקט,להשיג את האישורים המתאימים , לרוץ בין גורמים מתכננים לגורמים מאשרים, לדאוג לתשלומים לבחור ולתזמן בעלי מקצוע, לפקח על העבודה ולהביא לידי הדירים את ההחלטות החשובות בזמן.
בנוסף היזם לוקח על עצמו את הסיכון וחלק מהרווחים של הפרויקט רצוי שהיזם יהיה מנוסה בתחום ובקיא בתהליכי האישור והבנייה של פרויקטים מסוג זה וכמובן יכיר את שוק הנדל”ן על בורי.

הקבלן : הוא הגוף המבצע של הפרויקט עליו מוטלת האחריות הביצועית של הפרויקט. לרוב מדובר במספר קבלנים המנוהלים ע”י היזם לחברה שלנו יש צוות ותיק שעובד כבר שנים ארוכות ביחד ועליהם מנצח מנהל העבודה שיודע לסכרן את העבודה בצורה יעילה וטובה.
מנהל העבודה הוא הכתובת של הדירים באתר העבודה , הוא נמצא אתם בקשר יומיומי ודואג לביצוע העבודה על פי תכניות הבניין של האדריכל ומהנדס הבניין .
אדריכל : תפקיד האדריכל לעצב את התכנית האדריכלית כך שהבניין יתאים לרוח התקופה וישרת את הדיירים בנוחות. לרוב הוא מעורב בבחירת החומרים ודואג לעצב סביבת מגורים נעימה אשר לוקחת בחשבון את כל המגבלות של בניין קיים ותווי השטח ויוצר סביבה חדשה נוחה ויפה למגורים.

מהנדס הבניין: הוא האיש שתפקידו להגדיר דרישות טכניות על מנת התכנית של האדריכל תצא לפועל ותהיה בטוחה ותשרת את הדיירים לאורך שנים. עובי הקורות , החומרים השונים, איכן ימוקמו התשתיות כל הפרטים הקטנים שעושים את ההבדל בסוף הפרויקט.   

לרשות הדירים עומדים שני בעלי תפקידים
מפקח הבנייה: תפקידו לפקח על הקבלן ולוודא שהעבודה מתבצעת על פי הדרישות של מהנדס ואדריכל הבניין כדי שתכנית הבניין תתאים למה שסוכם עם הדיירים, מפקח הבנייה הוא איש מקצוע מתאם הדיירים והוא הכתובת שלכם לכל שאלה או בעיה תכנית שמנהל העבודה באתר לא הצליח לפתור.
מפקח הבנייה הוא גם האיש שאחראי לדווח לכם על התקדמות הבנייה והתכניות לביצוע לזמן הקרוב.
ובנוסף הוא אחראי לאשר ליזם שהעבודה בוצעה בצורה משביעת רצון .
בנוסף עומד לרשות הדירים גם עו”ד מלווה : לרוב משרד עורכי דין שמטרתו לדאוג להסכמים המשפטיים בהסכם התמ”א, עורך הדין בא לישר את ההדורים ולעגן את הפרויקט בהסכם מסודר המוסכם על שני הצדדים ועל כל דיירי הבניין .  

 

פרויקט תמ”א 38 הוא פרויקט מקצועי הדורש ידע רב ויחסי אנוש טובים וכאשר את בקיע בחומר הוא הופך לחוויה שבסופה נהנים כולם מפיירות העבודה .

 

אנחנו ממליצים לכם ללמוד את הנושא לפני שאתם ניגשים לפרויקט תמ”א ולעשות את ההכנות המתאימות, ואנחנו נשמח לצייד אתכם בכל מידע הדרוש לצורך ביצוע העבודה על הצד הטוב ביותר
בברכה
אלי דן
יזמות ובנייה