פינוי בינוי או תמ”א 38/2

תמ”א 38/ 2 התחדשות עירונית במקומות הכי חמים של גוש דן

 

תמ”א 38/2 היא אחותה המתקדמת של תמ”א 38/1 המוכרת והמחליפה של תכנית פינוי בינוי.

התיקון לתכנית מאפשר לדיירים להקים בניין חדש במקום הבניין הישן עם פחות חסמים ובזמן קצר יותר מתכנית פינוי בינוי. אז מה עדיף להמשיך לגור בנכס תוך כדי השיפוץ או הריסת המבנה כולו בנייה של מבנה חדש ? כל תכנית והיתרונות שלה.

 

תמ”א 38/2 היא פיתוח של תמ”א 38/1 ומביאה פתרון שונה במקום לשפץ את הקיים תמ”א 38/2 מאפשרת להרוס את הבניין הישן ולבנות במקומו בניין מודרני , עם תשתיות טובות יותר שמחזיקות שנים רבות בתכנון מודרני משופר.

כאשר פותחה תכנית תמ”א 38 הראשונה הרעיון המרכזי היה לחזק מבנים מפני רעידות אדמה ולהחיל עליהם את התקן 413 נגד רעידות אדמה, אומנם החשש מרעידות אדמה הוא חשש קיים אך בשנים האחרונות נוסף ממד חדש והוא הצורך בממוגן לדיירי הבניין.

על הנייר התכנית ניראת נהדר אבל בפועל כאשר הפרויקטים הראשונים הסתיימו והתבררו הפרטים והסתבר שחלק מהפרויקטים סבלו מתכנון לקוי וחוסר תקציבי וזאת מאחר שמתאר התכנית לא היה יציב מבחינה כלכלית. בנוסף מאחר והפרויקטים הראשונים של תכנית התמ”א לא עמודו בתקן לכן פותחה תכנית חדשה .
התכנית החדשה 38/2 מאפשרת לדירים וליזם להרוויח יותר מהנכס בכך שהוא מסירה את המגבלות של הבניין הקיים ומאפשר לעשות שימוש חכם יותר בשטח ובנוסף מאפשרת בנייה מהירה יותר ,

כך הדיירים חוזרים לגור בניין חדש והיזם יכול לתכנן בניין חדש עם תשתיות מודרניות ,חניות בקומת מרתף עם חנייה לכל דייר, ממדים משולבים באופן חכם ועיצוב מודרני. כניסה ולובי משודרגים, עם תאורת חירום ושילוט מתאים.

מאחר וכל השרותים האלה דורשים מימון רב המחוקק אישר את תכנית תמ”א 38/2 שמאפשרת פתרון גם בתים נמוכים במיוחד שלא ניתן להקים עליהם מספיק יחידות דיור ובנוסף או שהאישור העירוני אינו מצדיק את התהליך, בתכנית החדשה הפוטנציאל הכלכלי מבוסס וליזם יש כלים טובים יותר כדי להעמיד בניין ברמה גבוהה ועדין להישאר ברווח סביר.


בנוסף הוכנס למשוואה גורם נוסף והוא האפשרות של הקבלן לעבוד באופן חופשי מבלי שהדיירים היו בשטח דבר שבאופם טבעי מאט את התהליך הבנייה המהירה משאפשרת ליזם חיסכון משמעותי בהוצאות שמאפשר להוסיף עוד לתקציב הבנייה.
 

גם יחסית לתכנית פינוי בינוי התכנית החדשה משופרת היא מאפשרת תהליך אישורים מהיר יותר
ותוספת שי יחידות בנייה המבוססות על התכנית העירונית. כך למעשה המדינה מצאה פתרון שהאיץ את תנופת הבנייה , אפשר בנייה ברמה גבוהה יותר , ונתן הזדמנות למשפחות שחלמו לגור בגוש דן

ומה קורה בניתים עם הדיירים שגרים בבניין , הם נהנים משכ”ד וכל העלויות המעבר מרגע פינוי הדירה ועד החזה לנכס שמאפשר להם התגורר מחוץ לאתר הבנייה
בנוסף ערך הנכס שלהם עולה באחוזים יפים מבניין ישן לבניין מודרני בתוספת חדרים כאשר את כל העלויות משלמת חברת הבנייה .

תמ”א 38/2 מאפשרת לדיירים לשדרג משמעותית את איכות החיים ויוצרת אפשרות כלכלית מצקה ליזם לבנות נכס מודרני בסטנדרטים גבוהים.
כדי לבצע פרויקט תמ”א 38/2 נדרשת חברת בנייה מנוסה שיודעת לבנות ולתכנן מבנים באיכות גובהה ובעלת יכולות לוגיסטיות מתקדמות לבנייה באזור אורבני ובנוסף שיהיה לה את הניסיון להתמודד עם הבירוקרטייה ומהערכות הכלכליות שמאפשרות את קיום הפרויקט.
אנחנו בחברת אלי דן ביצענו פרויקטים רבים של של בנייה מהיסוד ופרויקטים של תמ”א ברחבי גוש דן
החל מרחוב שנקיין בלב תל אביב וכד לפרויקטים מורכבים כמו פרויקט הצדף ביפו – בניין לשימור
אנחנו מבצעים פרויקטים של תמ”א 38/1 בכל רמת גן הכל מרחוב הגפן , רחוב בן גוריון , רחוב תלפיות
הניסיון שלנו הוא השקט שלכם
אתם מוזמנים אלינו לייעוץ והכוונה בנוגע לבניין שלכם
בברכה צוות אלי דן – יזמות ובנייה